DTU Logo
Overview | 4-T | ACE | ADOPT | AFORRD | DREAM | EDIT | EXSCEL | FHS | GLINT | ISAT | LDS | NAVIGATOR | TECOS | UKPDS

A Diabetes Outcomes Progression Trial



500 centres in North America, Canada, and Europe

Austria:

R. Prager, H. Abrahamian, B. Ludvik, K. Mihajlevic, R. Lober, and N. Scharf

Belgium:

E. Muls, C. Mathieu, G. Watté, G. Vileyn, G. Mehuys, R. Leliaert, P. Roelands, S. Bresseleers, F. Heyvaert, W. Van Peer, J. Verelst, R. Wouters, G. Vandistel, G. Dedeyne, H. Morobé, M. Carpentier, and A. Ceusters

Canada:

R. Aronson, C. Halyk, G. Bailey, A. Hollingshead, A. Bélanger, M. Meilleur, J. Berlingieri, F. Petrie, M. Boctor, M. Pole, W. Booth, F. Landry, J. Bouchard, L. Morin, R. Cheung, D. St. Louis, G. Costain, D. Tweel, M. Ferguson, K. Dawson, J. Lewis, J. Ékoé, J. DesCormiers, P. Filteau, G. Janelle, P. Fournier, L. Piuze, C. Garceau, D. Trudel, D. Gaudet, P. Perron, L. Côté, R. Goldenberg, S. Code, T. Coady-MacKinnon, I. Gottesman, D. Hasler, J. Hallé, A. Toupin, P. Hardin, B. Sternberg, R. Houlden, T. LaVallee, I. Hramiak, S. Powers, C. Kovacs, D. Gibbons, C. Lai, G. Fox, R. LaMontagne, H. LaMontagne, D. Lau, M. Clearwaters, L. Leiter, D. Bedard, S. Ludwig, S. Erickson-Nesmith, M. MacSween, B. Cole, P. Maheux, P. Perron, M. Luc, S. Mann, S. Brown, L. Murphy, L. Berard, T. Ooi, C. Favreau, A. Parent, M. Blais, M. Parmar, J. Bradley, E. Ryan, M. Pick, D. Shu, S. Prieur, E. Ur, T. Palmer, L. van den Berg, R. Brown, T. Zmijowskyj, and B. Ward

Czech Republic:

T. Pelikánová, A. Jirkovská, R. Šimková, V. Fejfarová, M. Kvapil, D. Bartášková, D. Žďárská, F. Pátek, N. Shorná, J. Rybka, L. Švestka, M. Honka, and A. Navrátilová

Denmark:

H. Beck-Nielsen, I. Jacobsen, and K. Koelendorf

Finland:

J. Eriksson, T. Forsén, M. Vanhala, J. Starck, J. Saramies, T. Hurskainen, J. Saltevo, U. Venesmaa, T. Hellsten, and M. Söderlund-Sarpoma

France:

P. Blanchard, J. Leclaire, G. Lalanne, J. Gaube, F. Leroy-Duroure, R. Soullard, C. Faugere, D. Lacoume, Y. Mercey, R. Moreno, B. Pellenq, P. Roche, J.-N. Nal, R. Fonteny, P. Poisson, D. Sacareau, M. Bismuth, G. Sorbé, Y. Foure, P. Causse, D. Lecaignard, C. Scellier, J.-P. Enrione-Thorrand, D. Cadinot, G. Tellier, F. Lacoin, J.-C. Deme, J.‑L. Rosé, L. Esquerre, S. Farhat, G. Ronzières, N. Breton, P. Jaudon, N. Abenhaim, S. Rosenberg, F. Spilthooren, B. Pairin, A. Boye, L. Formagne, D. Lejay, M. Herent, J. Marty, S. Faligot, B. Chagnoux, G. Constantin, A. El Sawy, J.-P. Allamanno, A. Duplan, M. Fleury, L. Boucher, D. Marin, G. Faugas, J.-J. Vanpraet, E. De Sainte Lorette, J.‑C. Mouchet, T. Latte, D. Diard, P. Esteve, B. Lafaurie, A. Dyan, M. Braud, J. Dupouy, M. Chay, J.-M. Letzeltzer, M. Arnould, L. Grynsztejn, C. Hereng, B. Charbonnel, A. Queguiner, P. Bayle, J.-P. Champin, P. Livet, D. Rabaud, and C. Ravier

Germany:

K. Streier, G. Weber, A. Trieb, W. Schmidt, M. Schmidt, M. Simonsohn, H. Anderten, S. Maxeiner, G. Petig, J. Heidemann, U. Engels, H. Menke, K. Hehemann, M. Orlowski, U. Buschmann, H.-G. Leonhardt, G. Klausmann, H.-J. Herrmann, U. Wendisch, A. Klinge, G. Stumpf, J. Sauter, G. Tangerding, A. Schmidt, J. Schaller, W. Fischer, H. Wübbolding, G. Woywod, J. Minnich, C. Klein, S. Kaspari, M. Leidert, T. Block, J. Lind, D. Böhme, A. Boustani, R. Braun, A. Buerk, H. Frick, H. Gerbatowski, J. Grosskopf, H. Hebbeln, K. Hess, K.-H. Hey, C. Kosch, W. Kratschmann, W. Lieske, I. Maier-Bosse, S. Mantz, M. Möckesch, B. Möckesch, O. Müller, L. Partenheimer, W. Pohl, A. Preusche, H.-J. Olejnik, P. de Faber, D. de Faber, N. Purr, H. Samer, C. Schindler, G. Scholz, U. Speier, J. Wachter, P. Weisweiler, T. Jung, N. Jung, K. Steinbach, M. Qader, H. Proba, A. Sterzing, H. Bouzo, G. Garanin, and J. von Huebbenet

Hungary:

J. Fovényi, E. Thaisz, M. Tarkó, and B. Bakó

Ireland:

M. Cullen, M. Ryan, D. O’Halloran, G. Grealy, R. Firth, J. Sweeney, A. Byrne, K. Canning, K. Kelly, K. O’Brien, S. Sreenan, S. McAteer, T. McKenna, J. Gibney, C. Kyle, G. Glasgow, R. Harper, S. Edgar. D. Byrne, and F. Al-Saraj

Italy:

F. Santeusanio, G. Perriello, E. Bosi, P. Piatti, G. Cicioni, C. Coscelli, M. Calderini, L. DeGiorgio, S. Carro, A. Galluzzo, G. Amato, S. Genovese, M. Maioli, P. Fresu, G. Monesi, G. Lisato, C. Noacco, C. Taboga, G. Pagano, C. Rotella, G. Vespasiani, I. Meloncelli, A. Basso, M. Simoncini, F. Cannata, P. DiBarotolo, R. Scardapane, F. Tomasi, C. Campenelli, R. Norgiolini, G. Formoso, and M. Nuzzo

The Netherlands:

E. Wins, V. van de Walle, W. de Backer, V. van Dongen, H. van Mierlo, M. Osinga-Meek, L. van Haeften-van Hoedel, P. Meurs, J. van den Hoven-Burink, and A. Boermans

Norway:

K. Risberg, G. Rønaas, A. Skag, T. Svenkerud, H. Høivik, and S. Paulsen

Spain:

J. Puig, I. de la Serna, J. Olavarrieta, M. Cuenca, A. Hidalgo, M. Soto, J. Escribano, L. Alvarez-Buylla, I. Fusté, T. Oncins, L. Muñoz, R. Angulo, A. Calonge, R. Muñoz, J. Gómez, J. Sánchez, F. Liaño, J. Sesgado, S. Corredor, S. Luri, V. García, J. Izuel, E. Sala, S. Ruiz de Adana, V. Hurtado de Mendoza, F. Parrado, T. González, M. Viña, P. Zornoza, M. Rodríguez, A. Martínez, F. Masó, N. Sánchez, A. Mijares, L. Sorlí, P. Catalina, I. Troncoso, A. Sueiro, W. Engel, P. Arribas, M. Sala, F. Fernandez, R. de la Pedraja Murgoitio, C. Carrasco, F. Pereyra-García, M. Pérez, M. Azpíroz, J. Barona, C. García, A. Delgado, A. Martinez, J. Marcos, P. Roset, M. Gómez, R. Pérez, J. García, J. Gutiérrez, F. Sánchez, F. Roca, J. Caro, S. Navarro, T. Barber, T. Ruiz, V. Montolín, J. Claramonte, V. Alfonso, C. Larumbe, O. Jáuregui, L. de Teresa Parreño, and A. Herola

Sweden:

I. Linnarsson, B. Karlson, C. Holmgren, B. Littorin, B.-M. Svensson, O. Strömstedt, A. Damborg, D. Larsson, and A. Helgesson

United Kingdom:

S. Edwards, R. Jones, E. Davies, P. Chattington, S. Taylor, J. Fraser, J. Robinson, J. Maroni, H. Donnachie, T. Cahill, A. Cooper, W. Gatling, P. Goozee, J. Hamling, J. Hole, J. Simmons, D. Kerr, R. Abraham, H. Charles, R. Gadsby, C. Rees-Jones, A. Weaver, J. Ham, P. Kulkarni, M. Williams, M. Baker, A. Connolly, S. Fearns, J. Trayner, Graham, M. Johnson, A. Menezes, G. Martin, R. Falk, N. Sinclaire, D. Nagi, W. Burr, Hall, J. Evans, E. Montague, J. Weaver, J. Andrews, A. Harrower, D. Matthews, D. McKeith, F. Doig, J. Milne, J. Walker, R. Gray, J. Repper, D. Thomas, S. Gallacher, and C. Johnston

United States:

A. Ahmann, V. Craig, C. Albarracin, D. Avila, M. Alderman, M. Sanguily, N. Alex, A. Bertucci, J. Allison, P. Johnson, J. Anderson, R. Oremus, R. Anderson, M. McElmeel, R. Arakaki, R. Yamamoto, M. Isonago, S. Aronoff, S. Brooks, D. Baldwin Jr., N. Hasabou, A. Bastien, D. Linneman, R. Bernstein, F. Zolfaghari, C. Lacthman, M. Blahey, J. Waltson, J. Boggess, C. Cunningham, C. Booras, B. Maluchnik, W. Bowden, J. Milano, G. Boynton, H. Toro, B. Bowling, S. Lindsey, S. Owen, S. Braunstein, B. Duffy, E. Bretton, J. Cochran, G. Burgess, G. Uhler, L. Byrd, A. Sullivan, D. Cragg, J. Kuhlmann, N. Campbell, P. Mendoza, D. Carter, B. Breazeale, H. Cathcart, K. Halsey, G. Chao, S. Edmondson, B. Chertow, A. Musick, J. Chung, D. Falcon, C. Clinkingbeard, J. Diaz, J. Cohen, M. Wolf, L. Cohen, J. Coffman, F. Cole, P. Brogan, F. Williams, G. Dailey, C. Sanborn, A. Banares, G. Damberg, S. List, J. Davidson, P. Bressler, R. Feferman, M. Davidson, S. Hsia, H. Delcher, T. Allen, P. Mixon, A. Dobs, A. Munson, E. Domurat, S. Loke, D. Donovan, C. Lopez, L. Edelman, N. O'Connor, S. Eldeiry, M. Kane, W. Ellison, J. Milas, V. Knight, P. Emrie, S. Moore, R. Lapidus, J. Evans, K. Anderson, M. Feinglos, J. English, R. Ferraro, M. Burns, A. Firek, G. Ding, C. Fogarty, S. Yeisley, L. Fogelfeld, J. Panergo, M. Franco, J. Levins, A. Kawley, A. Free, G. Welsh, J. Ready, R. Gabbay, D. Friedman, D. Hartman, J. Gilbert, K. Nguyen, C. Jones, A. Ford, E. Gillie, H. Harris, F. Schaerf, G. Gollapudi, A. Rivera, S. Kumar, S. Gordon, K. Daniel, D. Taylor, S. Grubb, H. Blackwood, G. Grunberger, C. Licavoli, B. Haag, C. Silva, S. Haffner, A. Martinez, M. Montez, M. Hagan, C. Hamilton, B. Hamilton, G. Kuzbida, I. Hartman, S. Bailey, J. Hawkins, Jr., C. Okamoto, A. Hayes, C. Glass, H. Tarrant, B. Henson, L. Gray, S. Ryan, T. Higgins, E. Milton, E. Zacharias, R. Hippert, A. Raker, E. Newman, I. Hirsch, P. Thomson, P. Hollander, S. Shor, J. Hone, C. Casey, P. Honig, L. Jameson, R. Huling, K. Moore, A. Iranmanesh, C. Florow, S. Jabbour, V. Treat, L. Conley, A. Jain, R. Jain, D. Kasprzak, J. Jennings, A. Firek, G. Ding, L. Johnson, A. Campbell, J. Johnston, S. Kahn, B. Montgomery, M. Marr, I. Kalvaria, L. Corn, J. Corcoran, S. Kauffman, R. Kaufmann, S. Wiley, T. Kaye, P. Whited, W. Kaye, N. Delgado, H. Kerstein, J. Recht, B. Kerzner, T. Mencarini, R. Khairi, B. Shultz, J. Kim, J. Troy, M. Kimmel, R. Holt, M. Kleerekoper, B. Lloyd, D. Knodel, J. Rogers, M. Kutner, M. Soto, F. Larach, K. McCown, A. LaRochelle, M. Libbey, A. Nadine, A. Leddy, M. Carter, P. Levin, K. Klein, R. Lewis, J. Willis, A. Licata, M. Corl, D. Lorber, M. Patruno, C. Lowder, B. Stenger, A. Mangione, K. Tranauskis, T. Marbury, E. Marks, M. Bullock, U. Masharani, R. Mathur, D. McCluskey, M. McCormick, P. Schisler, J. McGill, S. Kissel, L. Mehlhaff, J. Parks, P. Guesford, J. Meli, J. Christopher, A. Spencer, B. Adelman, L. Meneghini, O. Machado, M. Meredith, C. Trantow, J. Merenich, D. Kurz, N. Messina, III, D. Adams, B. Meyer, C. Charles, E. Meyer, A. Miller, J. Tapia, D. Morin, A. Dye, A. Morrison, A. Howley, L. Mulmed, M. Steele, J. Nadler, H. Wheatley, M. Nunez, S. Montgomery, L. Olansky, B. Burton, R. Heim, P. Orlander, F. Ovalle, M. Smith, R. Noles, B. Packman, M. Perrong, R. Logan, S. Peeples, S. Griffith, M. Peshimam, C. Hill, L. Phillips, P. Jenkins, D. Podlecki, M. Hibberd, L. Poretsky, M. Krymskaya, M. Portz, S. Holback, M. Quinones, I. Enriquez, J. Enriquez, P. Rask, S. Turner, M. Manhart, P. Raskin, S. Abraham, R. Ratner, E. Robinson, D. Wells, C. Reasner, M. Ortiz, M. Rendell, D. Gleeson, J. Reusch, A. Mattson, S. Mitchell, K. Carson, S. Richardson, H. Melnyk, D. Richmond, E. Spencer, J. Rosenstock, L. Mize, L. Rudolph, S. Romero, A. Savin, L. Cunningham, T. Schmidt, Y. Chase, S. Schwartz, C. Rivali, M. Seltman, G. Serfer, E. Serfer, M. Sharma, D. Nichols, M. Pool, J. Sheehan, M. Ulchaker, H. Sideropoulos, S. Ahmed, W. Smith, T. McCormick, J. Snyder, A. Spencer, N. Soler, K. Powell, C. Spellman, E. Arslanagic, E. Stein, D. Dimova, M. Stevens, J. Schoeder, J. Stokes, L. Stone, J. Horner, L. Stonesifer, H. Perdue, M. Strauss, I. Tam, B. Courtney, J. Tan, C. Araya, I. Tandron, M. Fernandez, A. Thieneman, S. Davis, S. Thomson, L. Hulse, R. Tidman, D. Allen, S. Topkis, C. Collins, D. Van Sickle, M. Manhart, J. Wahlen, B. Wahlen, M. Weerasinghe, L. St. Hilaire, B. Jones, R. Weinstein, S. Crain, R. Weinstock, S. Carusone, A. Wiseman, D. Green, M. Henderson, S. Wittlin, M. Kelly, C. Wysham, L. Maxwell, J. Yanez, C. Coleman, D. Young, R. Cummings, D. Grega, F. Zieve, A. Grimsdale, R. Zusman, B. Buczynski, A. Zweben, S. Happy, and D. Dougherty